Key takeaways
Pros
- Łatwy, zrozumiały proces rejestracji
- Różne usługi uzupełniające dostępne w ramach AWS
- Bogata baza wiedzy i samouczki
- Łatwy w obsłudze interfejs
Cons
- Konieczność dodania danych rozliczeniowych, mimo że chatbot jest darmowy
- Skomplikowana integracja
- Mylący, trudny do zrozumienia cennik
Rozpoczynanie pracy z funkcją chatbota Amazon Lex
Usługa Amazon Lex to narzędzie Amazon Web Services (AWS), które ułatwia tworzenie chatbotów i innych interfejsów konwersacyjnych przy użyciu rozumienia języka naturalnego i automatycznego rozpoznawania mowy. Pozwala na tworzenie chatbotów, które rozumieją tekst i polecenia głosowe oraz odpowiednio na nie reagują.
Aby rozpocząć proces instalacji AWS Chatbot, należy najpierw skonfigurować konto AWS. Udałem się więc na ich stronę internetową, by rozpocząć proces rejestracji. Najpierw poproszono mnie o podanie głównego adresu e-mail i nazwy konta AWS.
Na tym etapie po kliknięciu przycisku „verify email address” (zweryfikuj adres e-mail) należy potwierdzić adres e-mail poprzez podanie kodu, który zostanie wysłany na ten adres. Byłem pozytywnie zaskoczony, że kod otrzymałem niemal natychmiast. Po wykonaniu tej czynności przyszedł czas na ustawienie hasła głównego użytkownika.
Następnie zostałem przekierowany do drugiego z 5 kroków w procesie rejestracji. W tej części musiałem podać więcej danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, numer telefonu, kraj lub region i inne.
Musiałem także zgodzić się na warunki Umowy klienta AWS.
Krok 3 polegał na podaniu informacji rozliczeniowych, co też uczyniłem. Nie jestem fanem podawania firmom swoich danych rozliczeniowych, zwłaszcza gdy chcę tylko wypróbować narzędzie. Jednak nie mogłem tego uniknąć, więc zweryfikowałem dane karty i kontynuowałem proces rejestracji.
W kroku numer 4 zostałem poproszony o potwierdzenie mojej tożsamości poprzez podanie numeru telefonu do weryfikacji, za pośrednictwem połączenia głosowego lub wiadomości tekstowej. Wybrałem opcję wiadomości tekstowej i na szczęście otrzymałem SMS-a niemal natychmiast.
Wreszcie, w ostatnim, piątym kroku procesu rejestracji poproszono mnie o wybranie planu wsparcia. W sumie do wyboru są 4 rodzaje wsparcia:
- podstawowe wsparcie (bezpłatne),
- wsparcie dla deweloperów (od 29$ miesięcznie),
- wsparcie biznesowe (od 100$ miesięcznie),
- wsparcie dla przedsiębiorstw (od 15 000$ miesięcznie).
Nie zastanawiając się nad tym zbyt długo, wybrałem darmowe wsparcie i kontynuowałem proces rejestracji.
Cały 5-etapowy proces rejestracji zajął mi łącznie około 15 minut, co było do zniesienia. AWS poprosiło mnie o podanie kilku informacji, które moim zdaniem nie były konieczne, ale był to jedyny sposób na utworzenie konta. Musiałem więc spełnić wymagania.
Sam proces rejestracji nie był problematyczny, jak na przykład w przypadku chatbota IBM Watson Assistant. Powiedziałbym, że wszystko było jasne i proste, więc możecie być pewni, że sobie poradzicie.
Funkcje i wdrażanie chatbota Amazon Lex
Po spędzeniu kilku minut na zapoznawaniu się z całkiem atrakcyjnym (ale także technicznym) projektem wizualnym oprogramowania, w końcu mogłem zagłębić się w funkcje chatbota.
Moje pierwsze wrażenia z interfejsu użytkownika po zalogowaniu się do konsoli zarządzania AWS były raczej pozytywne. Natychmiast przeszedłem do zakładki usług, aby znaleźć chatbota Amazon Lex i zacząłem odkrywać jego funkcje.
Na początek postanowiłem sprawdzić niektóre z powiązanych zasobów dostępnych po lewej stronie witryny. Były to: documentation (dokumentacja), blogs (blogi) i zakładka „what’s new” (co nowego). Byłem pozytywnie zaskoczony ilością dostępnych pomocnych informacji.
Sekcja bloga, na przykład, zawiera artykuły na różne tematy, które mogą być niezwykle przydatne dla nowych użytkowników chatbota, takich jak ja.
Dokumentacja jest również bardzo bogata w informacje, które doceni każdy użytkownik Amazon Lex.
Jeśli chodzi o funkcje, muszę przyznać, że ucieszyły mnie samouczki i instrukcje dostępne dla każdej z nich. Poniżej można zobaczyć przykład funkcji „configure bot settings” (skonfiguruj ustawienia bota) i znajdujący się obok niej tekst „info”. Po kliknięciu ikony tekstu po prawej stronie wyświetlą się pomocne przewodniki.
Niektóre z funkcji, które naprawdę mi się podobały, to limit czasu bezczynności sesji, przykładowe szablony botów i łatwe testowanie błędów botów na żywo.
Jeśli chodzi o błędy, niestety natknąłem się na jeden, którego nie byłem w stanie naprawić. Mianowicie miałem problemy z ustawieniem wielu języków dla jednego chatbota. Złożoność różnych opcji do wyboru była przytłaczająca, przez co byłem nieco zirytowany błędem. W końcu zdecydowałem się przeczytać niektóre z dostępnych zasobów na ten temat, ponieważ w ramach mojej bezpłatnej subskrypcji obsługi klienta nie mogłem porozmawiać z agentem na żywo.
Ogólnie rzecz biorąc, Amazon Lex był stosunkowo łatwy w użyciu, z kilkoma mylącymi aspektami, które nieco utrudniły pracę.
Wydajność i użyteczność
Postanowiłem ocenić wydajność i użyteczność Amazon Lex na 3 sposoby: po względem jego dokładności, mojego zadowolenia jako użytkownika i jego zdolności do pomyślnego wykonywania zadań. Jeśli chodzi o dokładność, Amazon Lex był w stanie zrozumieć i zinterpretować szeroki zakres danych wejściowych oraz zareagować w odpowiedni sposób. Obejmowało to zrozumienie kontekstu, rozpoznanie intencji i dostarczenie dokładnych informacji. Z kolei swoją satysfakcję jako użytkownika oceniam na około 7 na 10 punktów. Ogólnie rzecz biorąc, doświadczenie było pozytywne, z kilkoma irytującymi aspektami, takimi jak problem z konfiguracją wielu języków. Jeśli chodzi o skuteczność, Amazon Lex był w stanie pomyślnie wykonać swoje zadanie. W związku z tym jestem umiarkowanie zadowolony z chatbota.
Cennik chatbota Amazon Lex
Struktura cenowa Amazon Lex jest nieco skomplikowana i potrzebowałem trochę czasu, aby się z nią zaznajomić. Cennik był trudny do zrozumienia, zwłaszcza że przeczytałem, że jest to darmowe narzędzie.
Nie mogłem rozgryźć, ile zapłacę i za co. Znalazłem jednak informację, że Amazon Lex jest darmowy do 10 000 zapytań tekstowych i 5000 zapytań głosowych, do 12 miesięcy.
Poniżej znajdują się informacje dotyczące cen trzech różnych rodzajów usług.
Cena rozmów przesyłanych strumieniowo
Wszystkie dane wejściowe użytkownika są przetwarzane w jednym strumieniowym wywołaniu API, co oznacza, że bot aktywnie słucha i może proaktywnie reagować.
Koszt: 0,0065$ za 1 interwał mowy (15 sekund)
Koszt: 0,002$ za 1 żądanie tekstowe
Cena interakcji żądania i odpowiedzi
W tym planie wszystkie dane wejściowe użytkownika są przetwarzane jako osobne wywołanie API. Opłata będzie naliczana na podstawie liczby żądań wykonanych przez bota za pośrednictwem interfejsu API mowy lub interfejsu API tekstu.
Koszt: 0,004$ za 1 interwał mowy
Koszt: 0,00075$ za 1 żądanie tekstowe
Cena zautomatyzowanego kreatora chatbotów
Za pomocą zautomatyzowanego kreatora chatbotów Amazon Lex możesz automatycznie tworzyć chatboty, korzystając z transkrypcji rozmów.
Koszt: 0,50$ za minutę
Wniosek
Podsumowując, moje doświadczenie z Amazon Lex było mieszane, ale bliższe pozytywnemu. Podobało mi się korzystanie z chatbota i testowanie jego funkcji, ale czułem też, że wymaga sporo wiedzy technicznej. Co więcej, naprawdę nie spodobała mi się konieczność wprowadzania moich informacji rozliczeniowych. Z drugiej strony, zdecydowanie doceniam dostępność samouczków i zasobów, które ułatwiły mi naukę i korzystanie z chatbota. Bardzo podobały mi się też łatwo dostępne, przejrzyste i intuicyjne interfejsy, a także obszerne wsparcie i dokumentacja, które pomagają użytkownikom poruszać się po funkcjach chatbota. Jeśli szukasz stosunkowo taniego, ale stabilnego rozwiązania, koniecznie wypróbuj Amazon Lex.